Smith’s Case Lot Sale: Through January 15th

January 2, 2019

Content may be sponsored or contain affiliate links. View full disclosure.

It's time for the Case Lot sale at Smith's! Clear through January 15th stock up on your pantry essentials on the cheap. This is the FULL list of Case Lot deals (some unadvertised). In order to get the best deal for your money, make sure to check out the whole list and the extra money saving coupons available in the match-ups.

Sometimes you have to buy the whole case to receive the cheapest price listed, BUT this time around most things seem to be the same price for individual items on the shelf. In one case I've even found that the case price is MORE than the individual shelf price (Kroger Vegetable Oil). I have marked the cheapest price in red. If both the individual shelf price versus case purchase is the same, they are both marked in red.

Campbell's Chunky Soups (case of 12) - $12.00
Individual shelf purchase price = $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each

StarKist Canned Tuna, 5 oz each (case of 48) - $29.76
Individual purchase price is $0.62 each
Whole case purchase = $0.62 each

Bumble Bee Tuna Pouches, 2.5 oz each (case of 12) - $10.68
Individual purchase price is $0.89 each
Whole case purchase = $0.89 each

Kroger 10 oz Premium Chunk Chicken Cans (case of 12) - $17.88
Individual purchase price is $1.49 each
Whole case purchase = $1.49 each

Kroger Peanut Butter Jars (case of 12) - $12.00
Individual purchase price is $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each

Green Giant Canned Veggies, 14.5 oz each (case of 24) - $12.00
Individual purchase price is $0.50 each
Whole case purchase = $0.50 each

Kroger Diced Canned Tomatoes, 14.5 oz each (case of 24) - $10.32
Individual purchase price is $0.43 each
Whole case purchase = $0.43 each

Nalley Chili with Beans (case of 24) - $21.12
Individual purchase price is $0.88 each
Whole case purchase = $0.88 each

Van Camp's Pork & Beans (case of 24) - $12.00
Individual purchase price is $0.50 each
Whole case purchase = $0.50 each

American Beauty 16 oz Pasta (case of 12) - $8.28
Individual purchase price is $0.69 each
Whole case purchase = $0.69 each

Ronzoni 12 oz Pasta (case of 12) - $8.28
Individual purchase price is $0.69 each
Whole case purchase = $0.69 each

Kroger Canned Diced Tomatoes (case of 24) - $10.32
Individual purchase price is $0.43 each
Whole case purchase = $0.43 each

Hunt's Canned Tomatoes (case of 12) - $10.68
Individual purchase price is $0.89 each
Whole case purchase = $0.89 each

Maruchan Ramen Noodles (case of 24) - $3.36
Individual purchase price is $0.14 each
Whole case purchase = $0.14 each

Maruchan Instant Lunch Noodles (case of 12) - $3.00
Individual purchase price is $0.25 each
Whole case purchase = $0.25 each

Kroger Canned Tomato Sauce, 8 oz each (case of 24) - $4.80
Individual purchase price is $0.20 each
Whole case purchase = $0.20 each

Kroger Canned Broth, 14.5 oz each (case of 24) - $10.32
Individual purchase price is $0.43 each
Whole case purchase = $0.43 each

Kroger Canned Fruit (case of 12) - $9.88
Individual purchase price is $0.98 each
Whole case purchase = $0.98 each

Kroger Diced Green Chiles, 4 oz each (case of 24) - $15.99
Individual purchase price is $0.79 each
Whole case purchase = $0.67 each

Kroger Condensed Cream Soups (case of 24) - $16.08
Individual purchase price is $0.67 each
Whole case purchase = $0.67 each

Campbell's Condensed Cream Soups (case of 48) - $37.92
Individual purchase price is $0.79 each
Whole case purchase = $0.79 each
**Use the $0.40/4 Campbell's Condensed Soups coupon in the Smart Source insert from week 11-4-18
Pay $0.59 each!

Campbell's Condensed Chicken Noodle or Tomato Soups (case of 48) - $33.12
Individual purchase price is $0.69 each
Whole case purchase = $0.69 each
**Use the $0.40/4 Campbell's Condensed Soups coupon in the Smart Source insert from week 11-4-18
Pay $0.59 each!

Prego Pasta Sauce, 14.5-24 oz each (case of 6) - $9.00
Individual purchase price is $1.50 each
Whole case purchase = $1.50 each

Hunt's Canned Pasta Sauce (case of 12) - $9.00
Individual purchase price is $0.75 each
Whole case purchase = $0.75 each

Betty Crocker Hamburger Helper (case of 12) - $10.56
Individual purchase price is $0.88 each
Whole case purchase = $0.88 each

Kroger Canned Broth (case of 24) - $10.32
Individual purchase price is $0.43 each
Whole case purchase = $0.43 each

Krusteaz 5 lb Buttermilk Pancake Mix Bags (case of 6) - $21.00
Individual purchase price is $3.50 each
Whole case purchase = $3.50 each

Kroger 10 ct Instant Oatmeal (case of 12) - $17.88
Individual purchase price is $1.49 each
Whole case purchase = $1.49 each

Chef Boyardee Canned Pasta (case of 12) - $9.00
Individual purchase price is $0.75 each
Whole case purchase = $0.75 each

Spam Canned Meat (case of 12) - $29.88
Individual purchase price is $2.49 each
Whole case purchase = $2.49 each

Kroger Evaporated Milk Cans (case of 24) - $21.36
Individual purchase price is $0.89 each
Whole case purchase = $0.89 each

Kroger 48 oz Vegetable Oil Bottles (case of 9) - $24.21
Individual purchase price is $1.99 each
Whole case purchase = $2.69 each

Pillsbury Boxed Cake Mixes (case of 12) - $10.56
Individual purchase price is $0.88 each
Whole case purchase = $0.88 each
** Use the $0.50/2 Pillsbury Brownie or Cake Mix, Frosting, or Flour coupon in the Smart Source insert from week 12-9-18
Pay $0.63 each!

Pillsbury Boxed Brownie Mixes (case of 12) - $15.48
Individual purchase price is $1.29 each
Whole case purchase = $1.29 each
** Use the $0.50/2 Pillsbury Brownie or Cake Mix, Frosting, or Flour coupon in the Smart Source insert from week 12-9-18
Pay $1.04 each!

Jennie-O Ground Turkey 1 lb. Chubs, 90% lean (case of 12) - $23.88
Individual purchase price is $1.99 each
Whole case purchase = $1.99 each

Kroger 2 lb Powdered or Brown Sugar Bags (case of 12) - $11.88
Individual purchase price is $0.99 each
Whole case purchase = $0.99 each

Kroger Canned Beans (case of 12) - $5.16
Individual purchase price is $0.43 each
Whole case purchase = $0.43 each

Smidge & Spoon 4 lb Sugar Bags (case of 10) - $14.90
Individual purchase price is $1.49 each
Whole case purchase = $1.49 each

Kroger Canned Mandarin Oranges (case of 24) - $14.16
Individual purchase price is $0.59 each
Whole case purchase = $0.59 each

Tree Top 6 ct Apple Sauce Pouches (case of 6) - $12.00
Individual purchase price is $2.00 each
Whole case purchase = $2.00 each

Seneca Apple Sauce Jars, 47.8 oz each (case of 6) - $11.94
Individual purchase price is $1.99 each
Whole case purchase = $1.99 each

Langer's 100% Apple Juice Bottles, 64 fl oz each (case of 8) - $8.00
Individual purchase price is $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each

Kroger 5 lb Flour Bags (case of 8) - $10.32
Individual purchase price is $1.29 each
Whole case purchase = $1.29 each

Bragg's Apple Cider Vinegar 32 oz Bottles (case of 12) - $45.00
Individual purchase price is $3.75 each
Whole case purchase = $3.75 each

Simple Truth Organic 32 oz Broth Cartons (case of 12) - $18.00
Individual purchase price is $1.50 each
Whole case purchase = $1.50 each
**Load the $0.50/1 Simple Truth Organic Broth Smith's Digital Coupon (USE UP TO 5X)
Pay $1.00 each!

Betty Crocker Boxed Potatoes (case of 12) - $12.00
Individual purchase price is $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each

Oscar Mayer Lunchables (case of 16) - $16.00
Individual purchase price is $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each

Annie's Boxed Macaroni & Cheese (case of 12) - $12.00
Individual purchase price is $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each
**Use the $0.50/2 Annie's Homegrown Product coupon in the Smart Source insert from week 1-6-19
Pay $0.75 each!

Simple Truth Organic Canned Beans (case of 12) - $9.48
Individual purchase price is $0.79 each
Whole case purchase = $0.79 each
**Load the $0.30/1 Simple Truth Organic Canned Veggies Smith's Digital Coupon (USE UP TO 5X)
Pay $0.49 each!

Simple Truth Organic Canned Vegetables (case of 12) - $14.28
Individual purchase price is $1.19 each
Whole case purchase = $1.19 each

Simple Truth Organic Diced Canned Tomatoes, 14.5 oz each (case of 12) - $12.00
Individual purchase price is $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each
**Load the $0.30/1 Simple Truth Organic Tomatoes Smith's Digital Coupon (USE UP TO 5X)
Pay $0.70 each!

Tina's Single Burritos (case of 32) - $8.00
Individual purchase price is $0.25 each
Whole case purchase = $0.25 each

Kroger Sauce Mix Envelopes (case of 12) - $5.88
Individual purchase price is $0.49 each
Whole case purchase = $0.49 each

Rice-a-Roni or Pasta Roni Sides (case of 12) - $10.56
Individual purchase price is $0.88 each
Whole case purchase = $0.88 each

RoTel Canned Tomatoes (case of 12) - $10.68
Individual purchase price is $0.89 each
Whole case purchase = $0.89 each

Kroger 24 oz Ketchup Bottles (case of 12) - $11.28
Individual purchase price is $0.94 each
Whole case purchase = $0.94 each

S&W Canned Beans (case of 12) - $9.48
Individual purchase price is $0.79 each
Whole case purchase = $0.79 each
**Use the $1/4 S&W Beans printable HERE >>
Pay $0.54 each!

Hunt's 4 ct Snack Pack Pudding Cups (case of 12) - $10.68
Individual purchase price is $0.89 each
Whole case purchase = $0.89 each

Campbell's Canned SpaghettiOs (case of 24) - $24.00
Individual purchase price is $1.00 each
Whole case purchase = $1.00 each

Tillamook Shredded Cheese Bag (5 lbs) - $13.99

Frito-Lay Multipacks (28 ct) - $8.99

Facebook Comments




No Comments Yet.

We love comments from readers, so please chime in with helpful suggestions! In order to keep the blog upbeat and informative, we ask that you keep your comments cordial and relevant to the post.  Read more information on our comment policy.

Leave a comment

All rights reserved. No content on this site may be reused in any fashion without written permission. By using the site, you are agreeing to the sites terms of use. Coupons4Utah® is a registered trademark of Coupons4Utah, LLC.